بسیاری از درخت­ها،درختچه­ ها و حتی بوته­ ها هستند که شیره ای شبیه به شیر تولید می­کنند که لاتکس نامیده می­شوند.لاتکس شامل یک محلول کلوئیدی کائوچو پخش شده در یک واسطه مایع است. مکانیزم سنتز طبیعی کائوچو بطور زیادی درک شده است. کائوچو از اسید mevalonic ناشی می­شود که در طی یک سری از واکنش­ها به ایزوپنتنیل پیرو فسفات تبدیل میشود.

   درختان تولید کننده لاتکس،که بیش از صد­ها نوع آن شناخته شده است متعلق به گونه­ های مختلف هستند و بیشتر در آب و هوای گرمسیری پیدا می­شوند. گونه­ های اصلی این درختان عبارتند از:افوربیاسه، موراسه(از خانواده توت) ، اپیوم، آسکلپیاس و … .

   بیشتر انواع کائوچو طبیعی برای فرآیند شدن مستقیم و تولید قطعات لاستیکی، یعنی همانطور که از کشت زارها تهیه می­شوند، بیش از حد سخت هستند پس باید ابتدا نرم شوند. بعد از نرم شدن، کائوچو طبیعی خام، یا انواع با گران روی ثابت آن، خیلی خوب فرآیند می­شوند، به طوری که خیلی سریع روی میل می­چسبند و آمیزه­ای با استحکام کششی و چسبناکی خوب بدست می­آید این دو ویژگی در ساخت محصولات چند جزئی که در آن­ها باید چند لایه با آمیزه­ های مختلف بهم متصل شوند از اهمیت ویژه­ای برخوردار است.

   لاستیک فرایند نشده امکان پخت و تشکیل پیوندهای عرضی را ندارد، فرایند کردن لاستیک یعنی ترکیب لاستیک خام با گوگرد یا پخت مناسب دیگر، پر کننده­ ها، تقویت کننده­ ها، شتاب دهنده­ ها و … که مجموع این مواد امکان پخت و تشکیل پیوند عرضی را به لاستیک می­دهد. در شکل زیر تصویر NR فرایند نشده را ملاحظه می­کنید.

3

لاستیک طبیعی فرایند نشده

 

خواص فیزیکی و تکنولوژیکی لاستیک طبیعی

   وزن مخصوص کائوچو طبیعی خام در بیست درجه سانتی گراد، 934/0 و اگر کائوچو یخ زده باشد یا تحت کشش قرار گرفته باشد، وزن مخصوص آن افزایش می­یابد.حرارت احتراق آن در حجم ثابت 16/44 کیلو ژول بر گرم، حرارت ویژه آن در بیست درجه سانتی گراد 502/0 است کائوچو طبیعی که بعد از استخراج با استون تصفیه می­شود، دارای یک ضریب شکست در بیست درجه سانتی گراد بین 5215/1 -5238/1 است.لایه های نازک کائوچو طبیعی شروع به جذب نور با طول موج های کوتاه­تر از 3100 آنگستروم می­کند و زیر طول موج 2250 آنگستروم، جذب کامل صورت میگیرد.

   قابلیت اکسترود شدن و همچنین قابلیت فرآیند پذیری کائوچو طبیعی عالی است.یک ویژگی مفید دیگر کائوچو طبیعی، سرعت بالای پخت آن است کائوچو طبیعی می­تواند بصورت برگشت پذیر تغییر شکل دهد که این امر ویژگی مهم رفتار الاستیکی آن است.این حالت با بعضی از تغییر شکل های پلاستیکی مشابه است.که فقط بعد از ولکانیزاسیون کائوچو محو می­شود. در نتیجه ولکانیزاسیون، کائوچو به یک حالت الاستومری واقعی تبدیل می­شود.

   کائوچو طبیعی (لاستیک طبیعی) می­تواند تا ده برابر طول اولیه ­اش بدون پاره شدن کشیده شود. هرچه دما کمتر شود، نیرو مورد نیاز برای کشش کائوچو بیشتر می ­شود در کرنش­ های با سرعت بالا، تغییر شکل کائوچو بطور کامل قابل برگشت است، در حالی که در کرنش­ های با سرعت پایین، مقداری تغییر شکل به خاطر باقیمانده تنش باقی می­ماند.بعد از مدت زمان قابل توجهی، یا بر اثر حرارت، به هر حال این تغییر شکل جبران خواهد شد و نمونه به طول اولیه ­اش برگشت می­کند. در حالتی که بازیابی به حالت اولیه کامل نباشد، منحنی های تنش-کرنش آن نمونه برای حالت کشش و بازگشت برهم منطبق نخواهد بود.این پسماند، که به معنی تبدیل انرژی مکانیکی به انرژِی حرارتی است،گرمازایی نامیده می­شود.این پدیده در هنگام چرخه کرنش اول مشخص­تر و در چرخه های بعدی کمتر خواهد بود.پسماند البته در لاستیک ولکانیزه شده خیلی مشخص و بیشتر است. در جدول برخی خصوصیات لاستیک NR پایه مورد استفاده قطعات تولیدی شرکت فن طا مانند دیافراگم ها، پکینگ ها، پکرها، آبندهای مکانیکی و سایر قطعات لاستیکی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند را ملاحظه می­کنید.

چرا نفس سیلیکون ؟

تضمین کیفیت کالا

قیمت رقابتی

بسته بندی اصولی

تحویل به موقع کالا

گزارش ارسال کالا

اخبار صنایع

تجزیه و تحلیل صنعت جهانی چیپس صابون

دستورالعمل های آب ژاول

صابون گلیسیرین

بازار جهانی چیپس صابون

اپتیکال برایتنر در تولید شوینده ها

تلفن:

021-40775476
021-40775476

لینک مرتبط