پلیمرهای سوپر جاذب، همچنین به نام SAP، هیدروژل، پلیمرهای جذب کننده، ژل های جذب کننده، اسلپورس های فوق العاده، ژل آب، نوع جدیدی از مواد پلیمری جذب آب مصنوعی ماکرو مولکولی است. سوپر جاذب پتانسیل جذب آب تا 100.000 درصد وزن خود را در یک دوره زمانی کوتاه توسط اسمز دارد و دانه ها را در خاک برای افزایش خواص خاک افزایش می دهد. به طور کلی مواد قلیایی مانند مواد هیدروکربولی سفید است که در آب فرو می ریزند تا یک ژل روشن ساخته شده از ذرات جداگانه ایجاد کنند و می توانند رطوبت را حتی تحت فشار بدون خطر آتش سوزی یا انفجار حفظ کنند.

پلیمرهای سوپر جاذب که در کشاورزی استفاده می شوند عمدتا از اسیدهای اکریلیک و یک عامل متقابل، مانند پتاسیم با محلول یا پلیمریزاسیون تعلیق، آماده می شوند. پلیمر تشکیل شده به نام پلی اکریلات نامیده می شود که ظرفیت تورم و مدول ژل به شدت به مقدار و نوع متقابل لینکر مورد استفاده بستگی دارد. پلی آکریلات ها به صورت غیر سمی، غیر حساس و غیر خورنده هستند و برای تخریب زیستی با میزان تخریب 15٪ -10٪ در سال آزمایش شده اند. آنها پتانسیل جذب آب بالا را نشان می دهند و می توانند به راحتی از طریق ریشه های گیاه 95٪ از همان تحت فشار مکش را آزاد کنند.

تاریخچه شیمی پلیمرهای سوپر جاذب

تا سال 1980، مواد جاذب آب محصولات تولیدی سلولز یا فیبر بودند. انتخاب کاغذ بافت، پنبه، اسفنج و خمیر پشم بود. ظرفیت نگهداری آب این نوع مواد فقط 20 برابر وزن خود است.

در اوایل دهه 1960، وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) در حال کار بر روی مواد برای بهبود حفاظت آب در خاک بود. آنها بر اساس پیوند پلیمر اکریلنیتریل بر روی ستون فقرات مولکول های نشاسته (به عنوان مثال، نشاسته پیوند) یک رزین ایجاد کردند. محصول هیدرولیز شده از هیدرولیز این پلیمر نشاسته-اکریلنیتیلر جذب آب بیش از 400 برابر وزن خود را دارد. همچنين ژل آب مايع را آزاد نكرده است.

پلیمر به عنوان “Super Slurper” شناخته شد. USDA به تکنیکی می داند که چگونه چندین شرکت آمریکایی برای توسعه بیشتر تکنولوژی اساسی. طیف گسترده ای از ترکیبات گریتینگ شامل کار با اسید اکریلیک، آکریلامید و پی وی سی الکل (PVA) بوده است.

از آنجایی که شرکت های ژاپنی توسط USDA اخراج شدند، تحقیقات مستقل با استفاده از نشاسته، کربوکسی متیل سلولز (CMC)، اسید اکریلیک، پلی وینیل الکل (PVA) و انیدرید منیزیم ایزوبوتیلین (IMA) آغاز شد.

شرکت کنندگان در اوایل جهانی در زمینه توسعه مواد شیمیایی فوق العاده جذب شامل Dow Chemical، Hercules، General Mills Chemical، DuPont، نشاسته و شیمیایی ملی، Enka (Akzo)، Sanyo Chemical، Sumitomo Chemical، Kao، Nihon نشاسته و ژاپن Exlan.

در اوایل دهه 1970، پلیمر فوق العاده جاذب برای اولین بار به صورت تجاری به کار گرفته شد – نه برای درخواست های اصلاح خاک در اصل در نظر گرفته شده – بلکه برای محصولات بهداشتی یکبار مصرف. اولین بازار محصولات شامل دستمالهای بهداشتی زنانه و محصولات بی اختیاری بالغ بود.

در سال 1978، Park Davis (d.b.a. محصولات حرفه ای پزشکی) از پلیمرهای جذب کننده فوق در دستمال های بهداشتی استفاده می کردند.

پلیمر سوپر جاذب در سال 1982 برای اولین بار در اروپا در پوشک بچه استفاده شد، زمانی که Schickendanz و Beghin-Say مواد را به هسته جاذب اضافه کردند. مدت کوتاهی پس از آن، UniCharm معرفی پوشک بچه های سوپر جاذب را در ژاپن در حالی که Proctor & Gamble و Kimberly-Clark در ایالات متحده آمریکا شروع به استفاده از این مواد کردند.

توسعه تکنولوژی و عملکرد فوق العاده جذب شده تا حد زیادی منجر به تقاضا در بخش بهداشت یکبار مصرف می شود. استراحت در عملکرد جذب شده، توسعه پوشک نوزاد بسیار نازک را به وجود آورده است که از قطعاتی از مواد – به ویژه پالپ پوشیده شده استفاده می کند – که پوشک های یکبار مصرف قبلی مصرف می شود.

در طول سالها، فن آوری پیشرفت کرده است به طوری که در صورت وجود هر پلیمر جذب شده نشاسته ای که در محصولات بهداشتی یکبار مصرف استفاده می شود کمی وجود دارد. این جذب های فوق العاده به طور معمول از همو پلیمر های اکریلیک متصل شده (معمولا سدیم خنثی شده) هستند.

سوپر جاذب های مورد استفاده در اصلاح برنامه های کاربردی خاک، به طور متقابل مرتبط با پلیمرهای اکریل-آکریل آمید (معمولا پتاسیم خنثی شده) هستند.
ARCO Chemical علاوه بر پلیمرهای جذب کننده گرانول، در اوایل دهه 1990 یک تکنولوژی فیبر جذب کننده را توسعه داد. این تکنولوژی در نهایت به Absorbents Camelot فروخته شد. الیاف جذب فوق العاده امروزه در دسترس هستند. در حالی که به طور قابل توجهی گرانتر از پلیمرهای گرانول است، فیبرهای جذب فوق العاده در برخی از بازارها از جمله پوشش کابل، وسایل پزشکی و بسته بندی مواد غذایی مزایای فنی را ارائه می دهند.

مزایا

سه علت شایع شرایط خاک که مانع رشد گیاه و عملکرد محصول می شود، توانایی حفظ آب کم، میزان تبخیر و اشباع رطوبت خاک است. به جز این، عوامل مانند شرایط پیش آگهی خشکسالی، تخریب، استفاده بیش از حد از کودهای مصنوعی و آفت کش ها و شیوه های نامناسب آبیاری به شدت بر خاک و گیاه تاثیر می گذارند و اغلب سبب آسیب دائمی به زیستگاه خاک می شوند.

ویژگی های مطلوب برای کاربرد در کشاورزی

ظرفیت جذب بالا در شرایط آب سخت وشور
جاذب Pptimized تحت بار (AUL)
کمترین محتوای محلول و مونومر باقی مانده
قیمت پایین
دوام بالا و ثبات در محیط تورم و در طول ذخیره سازی
تجزیه زیستی تدریجی بدون تشکیل گونه های سمی
pH خنثی پس از تورم در آب
توانایی دوباره مرطوب کردن

فن آوری هیدروژل کشاورزی دارای مزایای زیر است.

بهبود کیفیت خاک، حفظ آب و مقاومت در برابر خشکی
افزایش جوانه زنی دانه ها و رشد گیاهچه ای که منجر به موفقیت بهتر مزرعه می شود
از جنبه های زیست محیطی، غیر آلاینده و زیست تخریب پذیر است، کمک می کند تا در کاهش فرکانس آبیاری و مصرف آب و ایجاد یک فرآیند سیکل ساده برای ارائه مستقیم آب به ریشه و جلوگیری از فشردگی خاک باشد.
در کشاورزی و جنگلداری، SAPs به عنوان مخزن آب های میکرو در ریشه گیاه عمل می کنند. آنها طبیعی و آب را 400 تا 500 بار وزن خود را جذب می کنند و به آرامی با توجه به مکانیزم مکش ریشه مواجه می شوند بنابراین از بین رفتن آب در خاک توسط اشباع و تبخیر جلوگیری می شود.
SAPs یک فرآیند چرخه ی سازگار جذب و انتشار آب را تشکیل می دهند؛ آب آزاد شده می تواند رطوبت مطلوب را برای جوانه زنی سریع و بلوغ گیاه فراهم کند. بدین ترتیب، مرگ و میر گیاهچه را چندین بار در کاهش می دهد.
در مناطق سرد، مرگ و میر در طی جوانه زدن و بلوغ به علت انجماد رطوبت در اطراف بافت ریشه گیاهی شایع است. رطوبت جذب شده در هیدروژل ها منجمد نمی شود و دسترسی آسان به گیاهان را افزایش می دهد. همچنین با تنظیم دمای رشد گیاهچه از مرگ با انجماد جلوگیری می کند.
SAPs می تواند موجب صرفه جویی در آب و کاهش آبیاری شود، به غلبه بر شرایط خشکسالی کمک کند و به عنوان تهویه کننده های خاکی عمل کند، از نفوذ آب در خاک های شنی، رواناب در زمینه های کوهستانی و بارانی جلوگیری می کند، بهبود بهره وری و بازگرداندن زیست محیطی خاک.
SAPs می تواند بیش از حد از کود و آفت کش ها در زمینه های مختلف را کاهش دهد. مواد شیمیایی که با آب جذب می شوند، به آرامی آزاد می شوند و به این ترتیب زندگی کارایی جذب توسط سیستم های ریشه گسترش می یابد.
SAPs به عنوان فلوکولانت های ماده خاک عمل می کنند. آنها به راحتی خاک را در خود ایجاد می کنند و در نتیجه لوم ها تشکیل می دهند که می تواند به رفع ریشه بیشتر کمک کند. همزمان، مکانیسم جذب آزاد کننده تکرار کننده باعث جلوگیری از تراکم مواد معدنی خاک می شود و فضا را برای هوادهی و توسعه اداپون خاک فراهم می کند.
این منطقه وسیع از کشاورزی، جنگلداری، کاشت صنعتی، باغبانی شهری، مدیریت خشکسالی، حفاظت از آب است. کمک می کند تا فرسایش خاک را با ریزش سطحی، کود و شستشوی آفت کش ها به آب های زیرزمینی، هزینه آب و آبیاری و میزان موفقیت در رشد و عملکرد بالا محصولات را کاهش دهد.

نمونه هایی از SAPs
پلاس هیدروژل

موسسه تحقیقات کشاورزی هند، دهلی نو یک پلیمر جذب کننده به نام “Pusa Hydrogel” را برای رعایت الزامات بهره وری آب در کشاورزی توسعه داده است.

ویژگی های برجسته Pusa Hydrogel
جذب آب مبتنی بر ستون فقرات طبیعی بر اساس پلیمر پلی آکریلات پلی اتیلن پتاسیم متقاطع
حداکثر جاذب در دمای (40-50 درجه سانتیگراد) را نشان می دهد که مشخصه خاک های نیمه خشک و خشک است.
آب 400 برابر وزن خشک خود را جذب می کند و به تدریج بطور یکسان آب را آزاد می کند.
پایدار در خاک برای یک دوره حداقل یک سال
کمتر از نمک تحت تاثیر قرار می گیرد
کم بودن میزان استفاده از خاک – 1-2 کیلوگرم در هکتار برای محصولات باغبانی؛ 2.5-5 کیلوگرم در هکتار برای محصولات مزرعه
میزان اشباع علف کش ها و کود را کاهش می دهد
خواص فیزیکی خاک را بهبود می بخشد
جوانه زنی بذر و میزان ظهور نهال را بهبود می بخشد
رشد و تراکم ریشه را بهبود می بخشد

گیاهان را به مقاومت در برابر استرس طولانی مدت کمک می کند
دوره استقرار را کاهش می دهد
کاهش نیاز به آبیاری و باروری محصولات با بهره وری استفاده از ورودی بهبود یافته
همانطور که توسط آزمایش کنندگان و کشاورزان گزارش شده است هیچ تأثیر نامطلوب بر روی محصولات و خاک ندارد.

کاربرد سور جاذب آب کشاورزی

در طول کاشت

توصیه می شود دوز: 1 تا 2 کیلوگرم در هر Acre.
روش کاربرد:
هیدروژل Pusa را در عمق 6 تا 8 اینچ خاک اعمال کنید. برای خاک رس، در عمق 4 اینچ از سطح خاک، ترجیحا در منطقه ریشه اعمال می شود.
برای محصولات مرتعی:
مزرعه را برای کاشت آماده کنید.
1 kg Pusa Hydrogel را به 10 کیلوگرم خشك اضافه كنید و به درستی مخلوط كنید.
مخلوط باید همراه با بذر / کود در حفره های باز شده قبل از کاشت استفاده شود.
برای بهترین نتایج، Pusa Hydrogel باید نزدیک دانه ها باشد.
در بستر برای پیوند:
برای هر متر مربع 2 گرم مخلوط هیدروژل Pusa را در بستر یکنواخت کنید. این باید در عمق 2 اینچ از بالا قرار گیرد.
در کاشت گلدان، قبل از کاشت، 3 تا 5 گرم در کیلوگرم خاک بگذارید

در حالی که پیوند

کاملا مخلوط 2 گرم پلاس هیدروژل در یک لیتر آب برای اطمینان از محلول جریان آزاد و اجازه می دهد تا آن را برای نیم ساعت حل کند.
ریشه گیاه پیوند را در محلول بگذارید و سپس در مزرعه پیوند بزنید.

یک پلیمر جذب کننده با ظرفیت بالا نیمه مصنوعی بر اساس نشاسته از CTCRI

ویژگی های سوپر جاذب آب

استفاده از ستون فقرات مانچینی (دیگر نشاسته نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما جذب ممکن است متفاوت باشد)
حاوی سطح قابل تشخیص از مونومر، آکریل آمید نیست.
جذب از 400-425 گرم در نمونه خشک است
میزان مصرف: 0.5٪ بر اساس وزن خاک در گلدان.
حتی 40-55 درصد از جذب حتی پس از 4-5 دوره تورم نگهداری می کند.
ویژگی های فیزیکی خاک مانند تخلخل، ظرفیت نگهداشت آب و هدایت الکتریکی را بهبود می بخشد.
بهبود وضعیت مواد مغذی خاک و کربن آلی.
بهبود در میکرو فلور خاک.
کاهش فاصله آبیاری گیاهان، به ویژه در گلدان ها.
مناسب برای کشت گیاهان دارویی، گیاهان باغ و غیره.

ویژگی های برجسته از پلیمر سوپر جاذب مبتنی بر نشاسته کاسیو

رنگ سفید
گرانول فرم
بی بو
pH 6.9 ± 0.5
حلالیت در آب نامحلول (در آب فرو می ریزد)
جذب (g کیلوگرم -1) 42500
به طور جزئی هیدروسکوپیک طبیعی

چرا نفس سیلیکون ؟

تضمین کیفیت کالا

قیمت رقابتی

بسته بندی اصولی

تحویل به موقع کالا

گزارش ارسال کالا

اخبار صنایع

تجزیه و تحلیل صنعت جهانی چیپس صابون

دستورالعمل های آب ژاول

صابون گلیسیرین

بازار جهانی چیپس صابون

اپتیکال برایتنر در تولید شوینده ها

تلفن:

021-40775476
021-40775476

لینک مرتبط