در صنایع شوینده الکل چرب ماده اولیه مهم برای تولید مواد شوینده مصنوعی آنیونی هستند. توسعه روش های تجاری قابل اجرا در دهه 1930 برای به دست آوردن آن، یک انگیزه بزرگ برای تولید مواد شوینده مصنوعی بود.با تلاش برای اختراع این مواد از تری گلیسیرید های ارزان قیمت (روغن نارگیل،روغن پالم و چربی) استفاده شد. نخستین بار چنین پروسه ای،به روش بوئول بلان در سال 1903، که در آزمایشگاههای طولانی مورد استفاده قرار گرفت و سدیم فلزی مصرف می کرد. در سال های 1950 زمانی که قیمت سدیم به سطح قابل قبول رسید، این امر تجاری شد. هنگامی که صنعت پردازش شیمیایی فشار بالا تولید شد از هیدروژن در فرآیند سخت شدن روغن برای مصرف روغن های طبیعی استفاده شد. تولید کنندگان مواد شوینده شروع به استفاده از این روش در صنایع شوینده برای کاهش مصرف روغن نارگیل، روغن نخل هسته ای و روغن های دیگر از الکل های چرب کردند. الکلهای چرب مصنوعی از اتیلن تولید شده است؛ این فرایند، به نام فرآیند Alfol شناخته می شود، که ویتیلی آلومین هیدرید را استفاده می کند. بعداز جنگ جهانی دوم، یک ماده خام دیگربه نام آلکیل بنزن در مقادیر زیادی در دسترس قرار گرفت. امروزه مهمترین مواد اولیه برای تولید مواد شوینده مصنوعی است که حدود 50 درصد مواد پاک کننده مصنوعی تولید شده در ایالات متحده و غرب اروپا بر اساس آن است. گروه مولکولی آلکیل (C12H24) تتراپپروپیلن که در گذشته به دست آمده  معمولا از پروپیلن گاز پتروشیمی است. این گروه مولکولی با یک واکنش به نام آلکالیته به بنزن متصل می شود که با کاتالیزورهای مختلف و تشکیل آلکیل بنزن با سولفونیت آلکیل بنزن سولفونات تولید می شود و به صورت پودر و مایع به بازار عرضه می شود. این مواد شوینده دارای خواص عالی تمیز کردن و تولید فوم بالا است. یک اثر نامطلوب آلکیل بنزن سولفونات ها، در مقایسه با صابون و مواد شوینده مصنوعی مبتنی بر چربی و الکل، مقدار فوم  زیاد که تولید می کنند و دشوار است که بتوان از شر آن خلاص شد. همچنین این فوم در سطح فاضلاب باقی می ماند زیرا از شهرها عبور می کند از طریق تخلیه به سیستم های فاضلاب وسپس به رودخانه هاو در نهایت به دریا واریز می شود و مشکلاتی را در سیستم های بازسازی آب فاضلاب ایجاد می کند. در کشورهایی که از آب آشامیدنی برای آبیاری استفاده می شود فوم نیز یک مشکل اساسی است. تحقیقات شدید در دهه 1960 منجر به تغییرات در مولکولهای آلکیل بنزن سولفونات شد. بنابراین برای رفع این مشکل تتراپروپیلن را که دارای ساختار شاخه ای است، با یک گروه آلکالی که از یک زنجیره کربن مستقیم تشکیل شده است و به راحتی با باکتری ها تجزیه می شود، جایگزین شد.

فرایندها

ترکیبات ارگانیک (الکل چرب و آلکیل بنزن) به وسیله فرایندی به نام سولفونسیون به مواد شوینده فعال سطحی آنیونی تبدیل می شوند. سولفاتیک به معنای شیمیایی دقیق است. زمانی که یک الکل چرب استفاده می شود از سولفونسیون آلکیل بنزن استفاده می شود. تفاوت آنها این است که مواد شوینده تولید شده از یک الکل چرب یک گروه مولکولی سولفات (-OSO3Na) متصل شده و مواد شوینده تولید شده از آلکیل بنزن دارای یک گروه سولفونات (-SO3Na) مستقیما به حلقه بنزن متصل هستند. هر دو محصول به طور مشابه هیدروفیلی (جذب آب) می شوند. روشهای سولفونیت اخیرا” در صنعت شوینده انقلابی کرده است؛ گاز سدیم تریوکسید در حال حاضر به طور گسترده ای برای اتصال سولفونات یا سولفات گروه استفاده می شود. تری اکسید گوگرد ممکن است بوسیله تبخیر آنیدرید اسید سولفوریک (SO3 تثبیت مایع) یا سوزاندن گوگرد انجام شود و به این ترتیب آن را به سولفور تری اکسید تبدیل کند. واکنش شیمیایی اولیه برای یک الکل چرب : R در هر دو واکنش نشان دهنده یک رادیکال هیدروکربن است.

صنایع شوینده

تحقیقات در بخشی از صنعت پتروشیمی، از جمله مواد شوینده سنتزی آنیونی جدید مانند ترکیبات پارافینی و آلفا اولفین به طور سولفونیک تکامل یافته است. پارافین ها به طور مستقیم به سولفونات ها با استفاده از کاتالیزور کبالت رادیواکتیو با دی اکسید گوگرد و هوا تبدیل شده اند. مواد شوینده غیر آلی: مهمترین مواد شوینده غیر یونی توسط ترکیبات ترانسفورماتور دارای یک گروه مولکولی هیدروفوب، معمولا یک گروه هیدروکسیل (OH)، با اکسید اتیلن و اکسید پروپیلن است. معمول ترین ترکیبات آلکیل فنل یک الکل زنجیره طولانی است که دارای گروه هیدروکسیل در انتهای مولکول است. در انجام واکنش مولکول اکسید اتیلن یک زنجیر را تشکیل می دهد که به گروه هیدروکسیل ارتباط دارد. طول این زنجیره و ساختار الکل فنل یا الکل مشخصه خواص مواد شوینده است. واکنش ممکن است به طور مداوم یا به صورت دسته ای انجام شود. که آن را به شدت exothermic (حرارت زا) می کند و هر دو اتیلن و پروپیلن اکسید مواد منفجره سمی و خطرناک هستند. آنها تنها زمانی مایع هستند که تحت فشار باشند. از این رو، سنتز این مواد پاک کننده نیاز به تخصص، تجهیزات ضد انفجار و نظارت و کنترل دقیق و ماهرانه دارد. سایر مواد شوینده غیر منحصر به فرد از اسیدهای چرب و آمین های آلی تشکیل شده است. آنها به عنوان تثبیت کننده های فوم در آماده سازی مواد شوینده مایع و شامپو مهم هستند.

مواد شوینده کاتیونی:

مواد شوینده کاتیونی دارای یک کاتیون طولانی مدت هستند که مسئولیت حفظ خواص فعال بر سطح آنها را بر عهده دارد. آنها به فرم پودر، به عنوان خمیر و یا محلول در آب است که در معرض رطوبت حالت فوم و خواص امولسیون هستند، اما مواد شوینده خوبی نیستند. اکثرا” در مناطقی کاربردی هستند که مواد شوینده آنیونی نمی توانند استفاده شوند. مواد فعال کننده کاتیونیک به عنوان امولسیون کننده برای آسفالت در پوشش جاده ها مورد استفاده می گیرد؛ انتظار می رود این امولسیون به زودی پس از اعمال و “شکسته شدن” و قرار دادن در یک کفی آسفالت در کلیه سطوح سنگ قرار گیرد. این عوامل به شدت بر روی مواد معدنی به ویژه سیلیکات جذب می شود و از این رو اتصال آسفالت و بتونه را ایجاد می کنند. مواد شوینده کاتیونی همچنین خواص ضد میکروبی دارند و در جراحی به فرم رقیق استفاده می شوند.

مواد شوینده آمفوتریک:

مواد شوینده آمفوتریک برای مقاصد خاص در شامپو، لوازم آرایشی و صنعت آبکاری استفاده می شود. آنها در مقادیر زیاد در حال حاضر مصرف نمی شوند. شرکت سورن شیمی ، وارد کننده ، فروشنده و تامین کننده مواد اولیه صنایع شوینده می باشد. با کمال افتخار این شرکت آماده همکاری و ارائه خدمات تاًمین کالا و فروش به متقاضیان ، خریداران، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در سراسر کشور عزیزمان ایران می باشد.فرمایید و برای گرفتن قیمت مواد اولیه شوینده با همکاران فروش ما در تماس باشید.

چرا نفس سیلیکون ؟

تضمین کیفیت کالا

قیمت رقابتی

بسته بندی اصولی

تحویل به موقع کالا

گزارش ارسال کالا

اخبار صنایع

تجزیه و تحلیل صنعت جهانی چیپس صابون

دستورالعمل های آب ژاول

صابون گلیسیرین

بازار جهانی چیپس صابون

اپتیکال برایتنر در تولید شوینده ها