تیتانیوم دی اکسید چیست؟

تیتان پودری سفید رنگ است که عمده کاربرد آن در صنعت رنگ و رزین است اما نباید از کاربرد های آن در صنایعی مانند دارو سازی،غذایی،  آرایشی و بهداشتی و… نیز چشم پوشی کرد. این ماده ی معدنی از زمین استخراج می شودو با تصفیه سازی قابل استفاده دز صنایع غذایی و … میشود. در حالت طبیعی به اشکال مختلف کریستالی مانند آناتاز و روتیل وجود دارد ، اما در حین فرآوری به صورت پودر بسیار ریز و خورد شده می باشد .

این ماده که به طور طبیعی روشن و براق است می تواند در محصولاتی مانند نساجی، سرامیک، کاشی، پارچه لاستیک و محصولات مراقبت شخصی مناسب باشد تا نه تنها آن ها را در برابر نور ماورا بنفش محافظت نماید بلکه آن ها را سفید تر و شفاف تر نماید.

انوع تیتانیوم دی اکسید

به طور کلی ، دو درجه TiO2 وجود دارد ، درجه رنگدانه و درجه نانو که با توجه به اندازه ذرات مختلف آن و موارد استفاده ی مربوطه تقسیم بندی می شود. همچنین می توان آن را بر اساس منابع به دسته روتیل و آناتاز و بروکیت طبقه بندی

TiO2 می تواند چندین شکل مختلف داشته باشد که دارای خصوصیات مختلفی هستند روتیل آناتاز وبروکیت. برخی از اشکال آن را می توان به نانو مواد تبدیل کرد. TiO2 میکرونیزه (که به آن “نانو” نیز می گویند) در اوایل دهه 1990 به بازار معرفی شد. نانو معمولاً به ذرات کوچکتر از 100 نانومتر اشاره دارد. یک نانومتر 1/1 میلیاردم متر است. در این اندازه های کوچک و در غلظت های کم ، TiO2 شفاف به نظر می رسد و باعث می شود استفاده از آن در محصولاتی مانند ضد آفتاب ها موثر تر باشد و سفید سازی ویژه تری را به جای بگذارد

صنایع غذایی

TiO2 بی خطر ، طبیعی، حلال و فاقد گلوتن با گرید غذایی اروپایی به شماره E171 می باشد.

کاربرد آن در صنایع غذایی به گونه ای است که می تواند رنگ ماده ی غذایی را بهبود ببخشد و معمولا در محصولات سفید و برای بهبود رنگ آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این محصولات می توان به لبنیات، آبنبات، پودر روی دونات و… اشاره کرد.برای غذاهایی که به نور  UV حساس هستند ، از دی اکسید تیتانیوم برای افزایش زمان نگهداری غذا استفاده می شود تا از فساد جلوگیری کرده و ماندگاری مواد غذایی را افزایش دهد.

در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز این ماده کاربردی مشابه دارد و در محصولات محافظتی در برابر اشعه ی UVA/UVB کاربرد دارد و مانند یک مانع در برخورد اشعه ی خورشید به پوست عمل می کند.

از سرطانزایی این ماده گزارشاتی در دسترس نیس و تنها یک مطالعه استفاده از آن را برای کارگران محدود نموده است و استنشاق پودر آن می تواند برای ریه آسیب های جدی ای را در پی داشته باشد. بنا به همین گزارش مقدار در معرض قرار گرفتن با آن برای کارگرانی که با آن به صورت دائم سر و کار دارند محدود شده است. در نتیجه توجه ها به نوع نانو TiO2 بیش از پیش جلب شده است

در محصولات آرایشی و بهداشتی

دی اکسید تیتانیوم (TiO2) در انواع محصولات مراقبت شخصی از جمله ضد آفتاب ، پودرهای فشرده و کرم پودر ها، به عنوان فیلتر UV یا عامل سفید کننده استفاده می شود. در واقع اولین پیگمنت شناخته شده در سال 1923 بود که با توجه به خاصیت سفید کنندگی فوق العاده توانست جای پای خود را در صنایع بهداشتی باز کند.

در کرم ها خاصیت پیگمنتی و تیکنر کنندگی آن سبب استفاده از آن در لوسیون ها و کرم های مختلف شده است.

در حالی که بسیاری از ضد آفتاب ها مانع اشعه UVA و UVB می شوند ، اما در دو دسته جداگانه قرار می گیرند: ضد آفتاب شیمیایی و ضد آفتاب فیزیکی (که اغلب به آن ضد آفتاب معدنی می گویند) از جمله ی این ترکیبات هستند. ضد آفتاب های اکسید روی و ضد آفتاب های دی اکسید تیتانیوم در گروه دوم قرار می گیرند.

شیمیایی:  ضدآفتاب شیمیایی مخلوطی از مواد شیمیایی است که برای جلوگیری از اشعه UVA و UVB مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد وظیفه تخریب یا غیرفعال سازی نور خورشید را دارند و یک واکنش شیمیایی ایجاد می کنند که اشعه ماورا بنفش را به گرما تبدیل می کند و سپس از پوست آزاد می شود.
فیزیکی: از طرف دیگر ضد آفتاب فیزیکی از ترکیبات طبیعی ساخته می شود که روی سطح پوست قرار می گیرند. آنها نور خورشید را جذب و منحرف می کنند تا اشعه ماورا بنفش به اپیدرم نفوذ نکند. این مواد مانند فویل آلومینیوم یا آینه عمل می کنند و باعث می شوند نور خورشید نفوذ عمیقی در پوست نداشته باشد. ضد آفتاب ها با اکسید روی و TiO2 در این گروه قرار می گیرند.

سایر کاربرد ها:

به عنوان یک رنگدانه سفید ، TiO2 یکی از مهمترین مواد اولیه رنگ و پوشش نیز به حساب می آید . بازار رنگدانه ها برای رنگ های حاوی TiO2 فقط 3.5 میلیارد یورو گزارش گردیده است.

در نقش فتوکاتالیست از آن در ساخت سیمان و رنگدر صنعت رنگ و رزین استفاده ی فراوان می شود.

استفاده از تیتان در رنگ سبب می شود تا هدر رفت انرژی کاهش یابد و نیاز به دو لایه نمودن رنگ سطوح نباشد.

ردیف

نام محصول

نوع محصول

تولید کننده

کشور سازنده

1

تیتان

 

R996

لومون

چین

2

تیتان

R900

دوپوینت

تایوان

3

تیتان

R895

بلواستار

چین

 

4

تیتان

R878

بلواستار

چین

 

5

تیتان

R868

روتایل

چین

 

6

تیتان

R838

 

بلواستار

چین

 

7

تیتان

R760

 

بلواستار

چین

8

تیتان

R980

 

بلواستار

چین

9

تیتان

R105

 

دوپویت

تایوان

10

تیتان

R108

 

دوپوینت

تایوان

11

تیتان

R218

 

بلو استار

چین

12

تیتان

R5566

 

دانگ فنگ

چین

13

تیتان

R6618

 

جین های

چین

14

تیتان

A    1

 

آناتاز

کره

15

تیتان

KA100

 

آناتاز

کره

16

تیتان

SR326

 

شاندونگ

چین

17

تیتان

R298  سبز

 

پانکانگ

چین

18

تیتان

R298 قرمز

 

پانکانگ

چین

19

تیتان

2190

 

کرونوس

چین

20

تیتان

2196

 

کرونوس

چین

21

تیتان

2220

 

کرونوس

چین

22

تیتان

2310

 

کرونوس

چین

23

تیتان

2450

 

کرونوس

چین

24

تیتان

2360

کرونوس

چین

25

تیتان

122

کریستال

چین

26

تیتان

128

کریستال

چین

27

تیتان

134

کریستال

چین

چرا نفس سیلیکون ؟

تضمین کیفیت کالا

قیمت رقابتی

بسته بندی اصولی

تحویل به موقع کالا

گزارش ارسال کالا

اخبار صنایع

تجزیه و تحلیل صنعت جهانی چیپس صابون

دستورالعمل های آب ژاول

صابون گلیسیرین

بازار جهانی چیپس صابون

اپتیکال برایتنر در تولید شوینده ها

تلفن:

021-40775476
021-40775476

لینک مرتبط