روغن سیلیکون امولشن چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

امولسیون‌های سیلیکونی محصولات بی‌ثبات، پایدار در برابر گرما و غیر سمی هستند که مناسب بسیاری از کاربردهای صنعتی است.

روغن سیلیکون امولشن بسته به نوع سیستم امولسیفایر مورد استفاده، می‌توانند به سه گروه تقسیم شوند. آن‌ها می‌توانند: آنیونی، کاتیونی و غیر یونی باشند.

بیشتر امولسیون‌ها غیریونی هستند زیرا با هر دو سیستم دیگر سازگار هستند، اما بسته به کاربرد، امولسیون‌های کاتیونی یا آنیونی قابل انتخاب هستند.

روغن سیلیکون امولشن چیست؟

متداول‌ترین روغن‌های سیلیکون، ترکیبات خطی پلی سیلوکسان هستند که در زنجیره‌های مارپیچی قرار دارند، که به راحتی سر می‌خورند و روی هم می‌لغزند. روغن‌های سیلیکونی در دمای شدید پایداری حرارتی بسیار خوبی دارند و اشکال قابل دفع و روان دارند. پلی دی متیل سیلوکسان پلیمر غالب سیلیکونی ساخته شده است، اما سایر گروه‌های آلی (فنیل، وینیل، اپوکسید یا آمینو) را می‌توان به پلیمر سیلوکسان اضافه کرد که در بعضی موارد می‌تواند ویژگی‌های خاص یا واکنش پذیری را ارائه دهد.

ساختار شیمیایی روغن سیلیکون امولشن

ساختار تکراری روغن‌های سیلیکون و سایر پلیمرهای سیلوکسان متشکل از اتم‌های سیلیسیم و اکسیژن متناوب است. روغن‌های سیلیکون از زنجیره‌های تکراری خطی سیلیسیم و اکسیژن تشکیل شده‌اند، همچنین هر اتم سیلیکون دارای دو جایگزین مبتنی بر کربن است که اغلب گروه‌های متیل هستند. روغن‌های سیلیکون می‌توانند دارای درجه‌ای از پلیمریزاسیون باشند، به عبارت دیگر متوسط ​​تعداد گروه‌های تکرار شده سیلوکسان در یک زنجیره پلیمری، از چندین واحد تا چندین هزار واحد متغییر است.

جایگزینی بخش کوچکی از گروه‌های متیل با گروه‌های فنیل یا گروه‌های آمینه می‌تواند نحوه تعامل پلیمرهای سیلوکسان با سایر مواد را تغییر دهد. افزودن گروه‌های آلی واکنشی به پلیمرهای سیلوکسان همچنین می‌تواند باعث شود پلیمرهای سیلوکسان در انواع مختلف پلیمرهای آلی ادغام شوند، که در مقایسه با پلیمرهای آلی استاندارد می‌تواند برخی از خصوصیات منحصر به فرد را ایجاد کند.

خواص روغن سیلیکون امولشن

ویسکوزیته روغن‌های سیلیکون می‌تواند تا حد زیادی 0.65 تا 2،000،000 cs متفاوت باشد و گرانروی در طیف وسیعی از دما ثابت می‌ماند. پلیمرهای سیلیکونی همچنین در مقایسه با برخی از پلیمرهای آلی، به دلیل ویژگی‌های خاص پیوندهای شیمیایی بین سیلیکون و اکسیژن در زنجیره پلیمر، پایداری گرمایی قابل توجهی (تا 250 درجه سانتیگراد) از خود نشان می‌دهند.

سیلیکون‌ها به دلیل کشش سطحی بسیار کم روی سطوح بسیار آسان پخش می‌شوند و در مقایسه با روغن‌های مختلف هیدروکربن و مواد معدنی از قابلیت فشردگی بالایی برخوردار هستند. پلیمرهای سیلوکسان دارای خواص دی الکتریک خوب و مقاومت قابل توجهی در برابر تنش برشی، پیری طبیعی، اکسیداسیون و هیدرولیز هستند.

چرا باید از روغن سیلیکون امولشن استفاده کرد؟

روغن سیلیکون در محصولاتی که ممکن است در زندگی روزمره استفاده کنید استفاده می‌شود. بیایید نگاهی دقیق به بافت‌های صورت شما بیندازیم. به لطف احساس نرم و لطیف دست و خاصیت آب دوزی مناسب برخی از انواع پلیمرهای سیلوکسان، در بافت‌های سطح بالا از نرم کننده‌های نوع سیلیکون استفاده شده است تا “احساس نرم” بافت‌ها را بهبود بخشد. روغن سیلیکون با حداقل تأثیر بر استحکام بافت، نرمی و احساس صاف ابریشمی بافت‌ها را بهبود می‌بخشد.

مزایای نرم کننده روغن سیلیکون امولشن:

 • امولسیون‌هایی با پایداری برشی عالی برای فرآیندهای مختلف افزودنی مناسب هستند
 • بافت‌های تحت درمان با جذب آب و نفوذ پذیری خوب
 • حفظ سفیدی بافت‌های تحت درمان
 • بهبود خواص آنتی استاتیک و ضد باکتریایی بافت‌ها

انواع روغن سیلیکون امولشن:

 1. امولسیون‌های روغن در آب o/w: در این امولسیون روغن به خوبی در آب پخش می‌شود.
 2. امولسیون‌های آب در روغن w/o: در این امولسیون آب در روغن پراکنده می‌شود.

در انواع امولشن، نسبت روغن به آب چندان حائز اهمیت نیست.

و مهم‌ترین دلیل تعیین‌کننده برای انتخاب امولشن مناسب، نوع ماده امولشن‌کننده به کار رفته می‌باشد.

امولشن‌های o/w به نسبت دارای کیفیت بهتری نسبت به w/o دارد.

به همین دلیل است که برای ساخت و تولید انواع لوازم آرایشی از این امولشن استفاده می‌شود.

کاربرد روغن سیلیکون‌ امولشن:

 • یکی از مهم‌ترین خصوصیات روغن سیلیکون امولشن مقاومت سرمایی و حرارتی بسیار بالا، مقاومت عایق الکتریسیته، و کشش سطحی فوق‌العاده پایین این محصول اشاره کرد.
 • سیلیکون امولشن با قابلیت حل‌شوندگی آسان در آب و خاصیت براق‌کنندگی در آب در صنایع چرم و لاستیک‌سازی به وفور کاربرد دارد.
 • سیلیکون امولشن در صنعت آرایشی برای ضد آب کردن محصولات آرایشی نیز کاربرد دارد.
 • این محصول در صنعت برای مقاوم‌سازی پشم شیشه کاربرد دارد.
 • استفاده این محصول در داروسازی‌ها برای تولید قرص به عنوان کاهش گاز در سیستم گوارشی استفاده می‌شود.
 • این محصول در تولید کرم‌ها و پمادهای بهداشتی به منظور آب‌گریز بودن و جلوگیری از خشکی پوست استفاده می‌شود.

چه صنعتی از روغن سیلیکون امولشن استفاده می کنند؟

صنایع از امولسیون‌های سیلیکون برای کاربردهای مختلف استفاده می‌کنند، از جمله برای مثال، به عنوان مواد ضد لغزش، تقویت کننده‌های براق کننده، روان کننده‌ها، مواد صاف کننده، نرم کننده‌ها و مواد دافع آب.

تعدادی از متداول‌ترین صنایع که از روغن امولسیون سیلیکون بهره مند می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • هوافضا
 • الکترونیک خودرو
 • فرمولاسیون شیمیایی
 • پوشش‌های ساختاری
 • ساخت و ساز
 • کنترل فوم
 • فرآوری مواد غذایی
 • LED و روشنایی
 • روغن کاری
 • منسوجات
 • انتقال حرارت
 • تصفیه آب

برنامه های کاربردی روغن سیلیکون امولشن

از امولسیون‌های سیلیکون به دلیل انبوه مزایای آن‌ها می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد. در اینجا فقط چند نمونه از نحوه استفاده سازمان‌ها از روغن امولسیون کننده‌های سیلیکون آورده شده است:

محصولات مراقبت شخصی

وسایل مراقبت شخصی مانند مرطوب کننده‌های صورت یا بدن از امولسیون برای لطافت پوست استفاده می‌کنند. محصولات مو که درخشش، قابلیت کنترل و بافت مو را بهبود می‌بخشند، به طور معمول شامل امولسیون‌های سیلیکون در فرمول خود هستند.

مصارف خانگی

لاک‌های اتومبیل و پاک کننده‌های خانگی به لطف محتوای سیلیکون، مقاومت در برابر آب، براقیت، محافظت و قابلیت پخش دارند.

منسوجات

صنعت نساجی از امولسیون‌های سیلیکون برای کاهش چین خوردگی، افزایش بافت و ظاهر پارچه‌ها، افزودن مقاومت و مقاومت در برابر پارگی و دفع آب استفاده می‌کند.

ساخت لاستیک و پلاستیک

امولسیون‌های سیلیکون می‌توانند به عنوان یک ماده آزاد کننده برای تولید کنندگان عمل کنند تا از ساییدگی جلوگیری کرده و مقاومت را در هنگام تولید کاهش دهند.

گرافیک و چاپ

صنایع گرافیک و چاپ از امولسیون‌ها به عنوان روان کننده و مواد ضد الکتریسیته برای جلوگیری از لکه گیری استفاده می‌کنند.

معماری و کاربردهای صنعتی

از امولسیون‌های سیلیکون در کاربردهای صنعتی برای پوشاندن و مهر و موم اتصالات در پل‌ها، بزرگراه‌ها، آسمان خراش‌ها و کشتی‌ها استفاده می‌شود تا در برابر خوردگی و آب مقاوم باشند.

رنگ کردن

از آنجا که سیلیکون در محدوده وسیعی از دما انعطاف پذیر و پایدار است، امولسیون‌های سیلیکون به فرمول‌های رنگی اضافه می‌شوند که برای استفاده در فضای باز طراحی شده‌اند – به عنوان مثال، در جاده‌ها، بزرگراه‌ها، هواپیماها، اتومبیل‌های ریلی و خانه‌ها.

فواید روغن سیلیکون امولشن چیست؟

بی خطر

ترکیب اصلی فرار در روغن سیلیکون امولشن آب است و آن‌ها را برای کاربردهای آشپزی صنعتی و خانگی مناسب می‌کند. سیلیکون انعطاف پذیر و بسیار مقاوم در برابر دما است، به محصولات اجازه می‌دهد از فریزر به اجاق گاز یا مایکروویو بروند بدون ایجاد طعم یا تأثیر بر کیفیت غذا داشته باشند.

آسان برای استفاده

امولسیون‌های سیلیکون را می‌توان با آب رقیق کرد و از ظروف با آب و صابون تمیز کرد. آن‌ها در محدوده‌ای از ویسکوزیته‌ها و غلظت‌ها موجود هستند، و به طور فوق العاده‌ای همه کاره هستند.

سازگار با محیط زیست

امولسیون های سیلیکون نسبت به بیشتر حلال‌های شیمیایی برای محیط زیست ایمن‌ترند. سیلیکون همچنین با دوام است و قابل بازیافت است.

مقرون به صرفه

از امولسیون‌های سیلیکون می‌توان در تاسیسات تولیدی برای کاهش ضایعات استفاده کرد زیرا در برابر سایش مقاوم هستند و از اشیا در برابر سایش، هاگ قارپ، آب و اصطکاک محافظت می‌کنند و در نتیجه عمر تجهیزات صنعتی را افزایش می‌دهند.

علاوه بر اینکه به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا از خدمات تعمیر و تعویض جلوگیری کنند، ایجاد و استفاده از امولسیون‌های سیلیکون نیز مقرون به صرفه است.

کارایی بهبود یافته

از آنجا که می‌توان از روغن سیلیکون امولشن در تجهیزات داخلی استفاده کرد، استفاده از آن‌ها باعث کاهش تدارکات، فضا و تجهیزات مورد نیاز برای پوشش آفلاین می‌شود. امولسیون های سیلیکونی همچنین باعث بهبود کارایی صفحات خورشیدی و دستگاه‌های فتوولتائیک می‌شوند.

چرا نفس سیلیکون ؟

تضمین کیفیت کالا

قیمت رقابتی

بسته بندی اصولی

تحویل به موقع کالا

گزارش ارسال کالا

اخبار صنایع

تجزیه و تحلیل صنعت جهانی چیپس صابون

دستورالعمل های آب ژاول

صابون گلیسیرین

بازار جهانی چیپس صابون

اپتیکال برایتنر در تولید شوینده ها

تلفن:

021-40775476
021-40775476

لینک مرتبط