اتيل استات ماده شيميايی نسبتا شايع در انواع محصولات صنعتی و خانگی است. این مایع ترکیب بی رنگ است، با بوی مشخص شیرین و خوشایند است. با توجه به خطرات بالقوه آن، اتیل استات باید به طور مناسب ذخیره شده و به منظور جلوگیری از خطرات بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خطرات اتیل استات، ایمنی و ذخیره سازی در منزل و محل کار بیشتر بخوانید.

کاربرد های معمول اتيل استات

اتیل استات در مقیاس وسیع تولید می شود، زیرا بیش از 1 میلیون تن سالانه در جهان تولید می شود. این مواد شیمیایی معمولا به علت هزینه کم مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که ممکن است از اتیل استات شنیده باشید، احتمالا با برخی از محصولات مورد استفاده در آن آشنا هستید:

اتیل استات در انواع فرمولاسیون پوشش مانند اپوکسی، اوره، سلولز، آکریلیک و وینیل استفاده می شود. برنامه های کاربردی برای این پوشش ها شامل مبلمان و وسایل چوبی، تجهیزات کشاورزی، ساخت و ساز و معدن، بازسازی خودرو، و نگهداری و استفاده در دریاها است. اتیل استات به عنوان یک حلال در جوهر برای چاپ فلکسوکو و راتوگرافی استفاده می شود در حالی که عملکرد اصلی آن رزین را حل می کند، ویسکوزیته را کنترل می کند و میزان خشک شدن را تغییر می دهد، این ماده به عنوان یک حلال استخراج در تولید داروها و مواد غذایی و به عنوان یک حلال حامل برای علف کش استفاده می شود. محصول خلوص بالا می تواند به عنوان یک کاهش دهنده ویسکوزیته برای رزین های مورد استفاده در فرمولاسیون فتوشاپ در صنایع الکترونیک استفاده شود. همچنین در پاک کننده ناخن، سیگار، چسب، رنگ (به عنوان یک فعال یا سخت کننده)، شیرینی ها (به عنوان عطر مصنوعی) و عطر هم است، علاوه بر موارد مصرفی که در بالا ذکر شده است، استات اتیل همچنین در فرایند قهوه و چای بدون قهوه استفاده می شود و به عنوان یک محصول جانبی از اسید استیک و الکل در fermentation شراب اتفاق می افتد.

انتظار می رود که تقاضای جهانی به دلیل تقاضای زیاد برای پوشش سطوح و به عنوان جایگزینی برای حلال های محدود، 3-4٪ در سال افزایش یابد. از لحاظ جغرافیایی، قوی ترین تقاضا در چین و جنوب شرقی آسیا خواهد بود در حالیکه بازارهای توسعه یافته غرب اروپا و ایالات متحده نرخ رشد را در سطح یا پایین تولید ناخالص داخلی خواهند دید.

واکنش ها

اتيل استات می تواند در شرایط اسیدی یا اسیدی برای تولید اسید استیک و اتانول هیدرولیز شود. با این حال، استفاده از کاتالیزور اسیدی (مانند اسید سولفوریک) باعث کاهش عملکرد می شود، زیرا واکنش پیشین در تعادل با واکنش عقب مانده است.

برای به دست آوردن مقادیر زیاد محصولات، بهتر است از مقدار استئوکیومتری پایه قوی مانند هیدروکسید سدیم استفاده شود. این واکنش، اتانول و استات سدیم را دریافت می کند که دیگر قادر به واکنش با اتانول نیست. واکنش ممکن است به صورت زیر نوشته شود:

CH3CO2C2H5 + NaOH → C2H5OH + CH3CO2Na

سنتز

اتيل استات از طريق واكنش استريسي فيشر از اسيد استيك و اتانول سنتز مي شود، معمولا در حضور كاتاليست اسيدي مانند اسيد سولفوريك.

CH3CH2OH + CH3COOH → CH3COOCH2CH3 + H2O

از آنجا که واکنش برگشت پذیر است و ایجاد تعادل می کند، عملکرد پایین است مگر اینکه آب حذف شود. در آزمایشگاه، محصول اتیل استات می تواند از آب با استفاده از آنچه که دستگاه دین استارک نامیده می شود، جدا شده است.

ایمنی و سلامت مرتبط با اتيل استات

علیرغم استفاده از آن در بسیاری از محصولات خانگی شایع، اتیل استات به خصوص در مورد مواجهه، ممکن است به طور جدی خطرناک باشد. اتیل استات در هنگام مصرف یا استنشاق بسیار قابل اشتعال است و همچنین سمی است و این ماده شیمیایی می تواند در صورت قرار گرفتن در معرض مکرر یا طولانی مدت به اندام های داخلی آسیب بزند. اتیل استات همچنین می تواند باعث تحریک شدن آن در تماس با چشم یا پوست شود.

چرا نفس سیلیکون ؟

تضمین کیفیت کالا

قیمت رقابتی

بسته بندی اصولی

تحویل به موقع کالا

گزارش ارسال کالا

اخبار صنایع

تجزیه و تحلیل صنعت جهانی چیپس صابون

دستورالعمل های آب ژاول

صابون گلیسیرین

بازار جهانی چیپس صابون

اپتیکال برایتنر در تولید شوینده ها

تلفن:

021-40775476
021-40775476

لینک مرتبط